WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO
W KRAKOWIE
Z HANSA-KOLLEG W HAMBURGU
Współpraca CKZiU z Hansa-Kolleg w Hamburgu trwa od 15 lat.
W latach 2000-2001 nasza szkoła uczestniczyła w programie Sokrates i jego komponencie Comenius 1 współpracując z dwoma szkołami Europejskimi:
- Hansa – Kolleg z Hamburga / Niemcy/
- Voksenuddannelsescenter Vestjaelland ze Slagelse /Dania/
Program Sokrates I jego component Comenius Akcja 1 miały na celu rozwój współpracy ze szkołami partnerskimi z innych państw Europejskich oraz realizację wspólnych projektów edukacyjnych.
Comenius wspierał inicjatywy mające na celu:
- podniesienie jakości edukacji szkolnej
- wzmocnienie Europejskiego wymiaru w procesach edukacyjnych
- wzbogacenie i uzupełnienie systemu edukacyjnego krajów uczestniczących
- kształtowanie wśród słuchaczy i nauczycieli poczucia przynależności do szerszej społeczności Europejskiej
- promowanie nauki języków obcych
W czasie współpracy odbyło się wiele spotkań, które miały miejsce zarówno w Krakowie, Hamburgu i Slagelse. Uczestniczyli w nich koordynatorzy projektów, nauczyciele oraz słuchacze. Spotkania te umożliwiły nawiązanie osobistych kontaktów i integrację słuchaczy i nauczycieli biorących udział w programie. Koordynatorami współpracy ze strony CKU byli: mgr Katarzyna Sendeckij i mgr Marek Bardach. W ramach realizowanego projektu słuchacze naszej szkoły przygotowali pod kierunkiem nauczycieli wiele referatów w języku polskim i angielskim.
W ramach programu Comenius podjęliśmy się wspólnie stworzenia ciekawych projektów edukacyjnych, które oscylowały wokół głównego tematu: „Kultura i cywilizacja obszaru morza Bałtyckiego”. W pierwszym roku współpracy tworzyliśmy projekty na temat: „Nowy fizyczno-astronomiczny obraz świata w XVI i XVIIw- wkład wybitnych astronomów pochodzących z poszczególnych krajów w jego powstanie”.
Nasza szkoła zajęła się postacią Mikołaja Kopernika szkoła z Niemiec postacią Jana Keplera a szkoła z Danii postacią Tychowa Brahego.
We wrześniu 2001 gościliśmy młodzież z partnerskiej szkoły Hansa-Kolleg z Hamburga. Opiekunami grupy byli: p. Jörg Petersen i p. Kristina Anderson. Siedziba naszej szkoły mieściła się wówczas na ulicy Łobzowskiej. W organizacji pobytu gości brali udział: mgr Marek Bardach, mgr Anna Pieprzyk, mgr Katarzyna Sendeckij.
Po zakończeniu programu Sokrates współpraca z Hansa-Kolleg trwa nieprzerwanie do dziś.
W dniach 22-28 września 2002 10-osobowa grupa słuchaczy z CKU wraz z opiekunami: mgr Martą Krawętkowską i mgr Janem Kogutem gościła w Hamburgu w Hansa-Kolleg. Nasi słuchacze zwiedzili
szkołę, a także przylegający do niej dziedziniec i ogród. W ciągu tygodnia organizowano nam liczne wycieczki: po starym mieście w Hamburgu, spacer literacki, rejs po porcie, wizytę w Muzeum Historii Hamburga, wizytę w międzynarodowym interdyscyplinarnym ośrodku naukowo-badawczym TESLA. W programie znalazł się też wyjazd do Lubeki. Opiekunami ze strony niemieckiej byli nauczyciele: p.Peter Jaffé, dr Erwin Kretschmann, p.Jörg Petersen.
W dniach 7-12 września 2003 gościliśmy w Krakowie 12-osobową grupę z Hansa-Kolleg wraz z nauczycielami: p.Kristiną Anderson i p.Peterem Jaffé. W czasie pobytu goście obejrzeli naszą szkołę, hospitowali lekcję matematyki i informatyki. Zwiedzali Stare Miasto w Krakowie, Zamek na Wawelu i inne muzea, dzielnice żydowską Kazimierz. Zorganizowano także wycieczki do Kopalni Soli w Wieliczce i do Muzeum w Oświęcimiu. Nauczycielami opiekującymi się gośćmi byli: mgr Marta Krawętkowska, mgr Katarzyna Sendeckij, mgr Ewa Rybarczyk, mgr Marek Bardach, mgr Andrzej Dziwiński, dr Sławomir Kurek, mgr Jan Kogut.
W dniach 19-25 września 2004 11-osobowa grupa słuchaczy z CKU z opiekunkami: mgr Martą Krawętkowską i mgr Ewą Rybarczyk udała się z wizytą do partnerskiej szkoły w Hamburgu. I tym razem zagwarantowano nam moc atrakcji i bardzo miło przyjęto. Oprócz zwiedzania Hamburga (min. ratusz, Muzeum Historii Hamburga, Galeria Sztuki Współczesnej, rejs po porcie) została zorganizowana wizyta w Hamburskiej Operze. Obejrzeliśmy „Toscę” Pucciniego. Tradycyjnie jeden z dni został poświęcony na wyjazd poza Hamburg. Tym razem do Ratzeburga, skąd popłynęliśmy statkiem do Lubeki. W podróżach tych towarzyszyli nam : p.Peter Jaffé, p.Monika Thomas, p.Jörg Petersen, pan Pantel, pani Umlauft-Thielecke.
W ostatnim tygodniu września 2005 miała miejsce rewizyta gości z Niemiec. Dwunastoosobowa grupa uczniów z Hansa-Kolleg z opiekunami p.Peterem Jaffé i p.Gabi Kemper spędziła intensywny i bogaty we wrażenia tydzień w Polsce. W programie znalazły się tradycyjnie wyjazdy do Kopalnia Soli w Wieliczce i Muzeum w Oświęcimiu-Brzezince. Dwa przedpołudnia były poświęcone na zwiedzanie Krakowa (Wawel, Rynek, Kazimierz). Nowością w porównaniu z programem sprzed 2 lat był całodniowy wyjazd do Zakopanego. Dostarczył on naszym gościom niezapomnianych przeżyć, ponieważ mieszkańcy Hamburga nie widują gór na co dzień. Tatry zrobiły wrażenie, mimo że nie zdobywaliśmy wysokich szczytów. W programie znalazły się: Gubałówka, Butorowy Wierch, zjazd wyciągiem krzesełkowym, dwa stare kościółki w stylu podhalańskim i zakopiańskim, zabytkowy cmentarz zasłużonych „Na Pęksowym Brzysku”, skocznia Wielka Krokiew i Dolina Kościeliska z Jaskinią Mroźną. Nauczycielami opiekującymi się gośćmi byli: mgr Marta Krawętkowska, mgr Agnieszka Grządziel, mgr Ewa Dąda-Jarosz, dr Sławomir Kurek, mgr Andrzej Dziwiński, mgr Robert Kurek, mgr Jan Kogut, mgr Beata Biały, mgr Zenon Sarota .
W dniach 24-30 września 2006 dwunastoosobowa grupa słuchaczy CKU wraz z opiekunami: mgr Martą Krawętkowską i mgr Beatą Biały-Ciszek spędziła tydzień w Hamburgu w ramach wymiany z partnerską szkołą Hansa-Kolleg.
Jak zawsze zorganizowano nam wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie miasta, rejs statkiem po porcie, wycieczkę do Lubeki i Ratzeburga, wizytę w Konsulacie Polski, w operze, Muzeum Historii Hamburga oraz Galerii Sztuki Współczesnej.
W dniach 23- 29 września 2007 w ramach współpracy międzynarodowej gościliśmy w murach Centrum Kształcenia Ustawicznego 15-osobową grupę niemieckich uczniów wraz z opiekunami z Hansa-Kolleg z Hamburga. Program wizyty jak zawsze był ciekawy i urozmaicony; od zwiedzania CKU, zabytków Krakowa, przez Kopiec Kościuszki po górską wycieczkę w Beskid Żywiecki. Program całodniowej wycieczki obejmował wjazd kolejką torowo-linową na Górę Żar oraz wędrówkę na Wielką Raczę, a zakończyła się integracją przy ognisku. Wizyta w Kopalni Soli w Bochni również zrobiła na gościach duże wrażenie.
Opiekunowie niemieckiej grupy byli p.Peter Jaffe oraz p.Sarah Bernhard, koordynatorem ze strony CKU była mgr Marta Krawętkowska.
W dniach 5-11 października 2008 12-osobowa grupa słuchaczy CKU z klas licealnych i policealnych wraz z opiekunami (mgr Marta Krawętkowska, mgr Lidia Ratuszny-Mroczka) gościła w partnerskiej szkole Hansa-Kolleg w Hamburgu. Jak co dwa lata nasi słuchacze gościli u uczniów szkoły Hansa-Kolleg. Niemieccy organizatorzy wizyty (pani dyr. Monika Thomas, pan Peter Jaffé, pani Sarah Bernhard) jak zwykle przygotowali moc atrakcji. Podczas sześciodniowego pobytu Słuchacze CKU mogli poznać Hamburg; zwiedzić stare miasto, port, odwiedzić Muzeum Historii Hamburga oraz Parlament Hamburski w ratuszu. Zostaliśmy zaproszeni również do teatru na współczesną sztukę „Marzyciele”. Jeden z dni został poświęcony na wycieczkę do Lauenburga, uroczego miasteczka ok. 40 km od Hamburga.
W dniach 20-26 września 2009 miała miejsce wizyta uczniów z Hansa-Kolleg wraz z nauczycielami: p. Sarą Bernhard i p.Malte Stein. Program wizyty umożliwił gościom poznanie naszej szkoły, Słuchaczy oraz Krakowa. Tradycyjnie grupa wraz z opiekunami zwiedzała stare miasto, Wawel, Kazimierz, Kopiec Kościuszki, Muzeum w Oświęcimiu, Kopalnię Soli w Bochni. Jeden dzień poświęcono na wycieczkę do Zakopanego, gdzie Hamburczycy mogli poznać w Muzeum Tatrzańskim kulturę regionu Podhala oraz podziwiać przepiękne widokiz Góbałówki i Butorowego Wierchu.
W dniach 20-25 września 2010 11-osobowa grupa Słuchaczy CKU wraz z opiekunkami mgr Martą Krawętkowską i mgr Anną Betlej spędziła pięć dni w Hamburgu w ramach wymiany Słuchaczy ze szkołą Hansa-Kolleg. Program wizyty obejmował tradycyjnie zwiedzanie szkoły, hospitacje lekcji, zwiedzanie Hamburga, m.in. ratusz, dzielnica uniwersytecka, rejs statkiem po porcie. Grupa miała okazję podziwiać też wystawę Cudowny Świat Miniatur oraz zobaczyć musical „Heisse Ecke”. Dużą atrakcją była również wizyta w Planetarium, a po niej wspólny integracyjny piknik w parku.
Program kolejnej wizyty Hamburczyków w Krakowie w dniach 25 września – 1 października 2011 obfitował w wiele oryginalnych atrakcji. Oprócz obowiązkowych punktów programu, jak zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem – Rynek, Wawel, Smocza Jama – goście mogli zwiedzić także Muzeum w podziemiach Rynku Głównego. Ponieważ CKU znajduje się w Nowej Hucie nasi goście poznali też historię tej dzielnicy, zobaczyli znaczące miejsca Nowej Huty: Plac Centralny, Centrum Administracyjne HTS, kopiec Wandy, kościół Arka Pana. Atrakcją na pewno były też warsztaty taneczne i plastyczne w Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach oraz staropolski poczęstunek tradycyjny przygotowany przez naszą słuchaczkę Małgorzatę Orczewską. Dzięki gościnności pani Małgorzaty Niemcy mieli okazję delektować się daniami i przetworami przygotowanymi specjalnie dla nich, a także mogli własnoręcznie wyprodukować w tradycyjny sposób masło ze śmietany.
Wyjątkową atrakcją była również wizyta w Operze Krakowskiej na „Madame Butterfly” oraz wystawa.
„Pomarańczowa Alternatywa” w Międzynarodowym Centrum Kultury. Goście uczestniczyli również
w lekcji języka angielskiego w CKU, co sprzyjało integracji polsko-niemieckiej.
Podczas kolejnej wizyty grupy z Hansa-Kolleg w Krakowie w dniach 23-29 marca 2014 zaproponowaliśmy gościom zwiedzenie kolejnych muzeów i wystaw. Tym razem program kulturalny obejmował: Muzeum Fabryka Schindlera, Muzeum Lotnictwa Polskiego, wystawę „Szuflada Szymborskiej” w Muzeum Narodowym Miasta Krakowa oraz wystawę „Rejestry i terytoria” w Międzynarodowym Centrum Kultury. Grupa miała też możliwość uczestniczyć w wykładzie Maxa J. Kobberta – wynalazcy kultowej gry planszowej „Tajemnice labiryntu”. Spotkanie z cyklu Projektowanie nowoczesności odbyło sie w Goethe- Institut na Rynku Głównym w Krakowie. Poza tym grupa z Hansa-Kolleg zwiedziła z przewodnikiem Rynek, Zamek i katedrę na Wawelu, odwiedziła Kopalnię Soli w Bochni oraz Muzeum w Oświęcimiu.
Od 2002 roku koordynatorem ze strony CKU jest mgr Marta Krawętkowska-Węgrzyn.
Od 2008 roku koordynatorem ze strony Hansa-Kolleg jest pani Sarah Bernhard.