Historia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Krakowie – kalendarium
1971r
2 listopada 1971 Kuratorium Okręgu Szkolnego dla woj. krakowskiego i miasta Krakowa powołało Ośrodek Dokształcania Zawodowego z siedzibą w Nowej Hucie przy al. Lenina 37 – obecnie os. Szkolne 21. Dokument podpisał Kurator Okręgu Szkolnego inż. Ryszard Bąk.
1979r
Zmiana nazwy i charakteru placówki . Zarządzeniem Kuratora Oświaty z dnia 21 kwietnia 1979r utworzono Centrum Kształcenia Ustawicznego. Szkoła rozpoczęła działalność 1 września 1979 roku przy ul. Łobzowskiej 20-22 na bazie dotychczasowego Zespołu Szkół Geologiczno – Geodezyjnych. W paragrafie 2 tego zarządzenia czytamy, że do zakresu działania CKU należy:
- Prowadzenie zasadniczej szkoły zawodowej dla dorosłych,
- Prowadzenie Ośrodka Kształcenia Zawodowego,
- Organizacja i prowadzenie kursów zawodowych – dokształcających i doskonalących,
- Organizacja działań związanych z przyznawaniem robotnikom tytułów kwalifikacyjnych ( robotnik kwalifikowany, mistrz ),
- Przeprowadzanie egzaminów eksternistycznych z zakresu programu nauczania szkół.
Zarządzenie powyższe dopuszczało również prowadzenie innych szkół dla pracujących na podstawie odrębnych decyzji. Dokument ten podpisał Kurator Oświaty i Wychowania mgr Jan Nowak. Utworzono Technikum Wieczorowe dla Pracujących, które posiadało trzy wydziały: mechanik samochodowy, dział ogólnobudowlany, dział elektryczny.
Szkoła mieściła się w dwóch budynkach – przy ul. Łobzowskiej, gdzie funkcjonowały szkoły zawodowe i na os. Szkolnym, gdzie nadal działał Ośrodek Dokształcania Zawodowego. Od 1979 roku Centrum sukcesywnie starało się rozszerzać i uatrakcyjniać swoją ofertę dydaktyczną. Dotychczasowe specjalizacje geologiczną i geodezyjną przekazano do szkół przy ulicy Rzeźniczej i Lea.
W początkowym okresie działalności CKU organizowano egzaminy na tytuł robotnika kwalifikowanego i na mistrza w następujących branżach i zawodach:
mechanicznej:
- tokarz – frezer
- ślusarz – mechanik
- blacharz samochodowy
- złotnik
- mechanik maszyn biurowych
- maszynista offsetowy
- kowal
elektrycznej:
- elektromonter
- elektromechanik pojazdów samochodowych
- elektromechanik urządzeń i maszyn
1980r
Powstała Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących w pionie Szkół Wieczorowych.
1982r
W celu rozszerzania oferty dydaktycznej z dniem 1 września1982 roku Kurator Oświaty i Wychowania Pan Zdzisław Marski włączył w struktury Centrum Kształcenia Ustawicznego :
- Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących Zaoczne i Wieczorowe (przeniesione z ul. Sobieskiego 9)
- Szkołę Podstawową dla Pracujących Nr 2 wraz z Podstawowym Studium Zawodowym (z ul. Dietla 70).
Szkoła Podstawowa dla Pracujących po kilku latach zostaje rozwiązana z powodu braku chętnych. Liceum Ogólnokształcące Zaoczne funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Początkowo posiadało klasy z 4 – letnim systemem nauki dla słuchaczy po szkole podstawowej i tzw. zespoły z 3 – letnim systemem nauki dla słuchaczy po szkole zawodowej.
1989r
Prezydent Miasta Krakowa powołuje 1 września 1989r Wojewódzki Ośrodek Dokształcania Zawodowego ( w miejsce dotychczasowego Ośrodka Dokształcania Zawodowego). Ośrodek wchodzi w skład Centrum Kształcenia Ustawicznego w Krakowie ul. Łobzowska 20. Dokument podpisał Wiceprezydent mgr Jan Nowak.
1991r
Powstało Liceum Ogólnokształcące Wieczorowe dla Pracujących w pionie Szkół Wieczorowych.
1994r
26.V z inicjatywy v-dyr. mgr Beaty Biedrzyckiej odbył się w naszej szkole I koncert charytatywny na rzecz Fundacji Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi im. prof. Juliana Aleksandrowicza przy Klinice Hematologii CM UJ w Krakowie.
1996r
W dniu 12.III odbył się II koncert charytatywny na rzecz Fundacji Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi. Zorganizowany przez mgr Agnieszkę Basistę i klasę 4a.
Utworzone zostały przy czytelni Centrum Kształcenia Ustawicznego stanowiska komputerowe, z których mogą korzystać nasi słuchacze w godzinach pracy biblioteki – Multimedialne Centrum Informacyjne, które działa do dziś.
1997r
Powstanie pracowni symulacyjnej, której głównym celem było przygotowanie słuchaczy CKU i bezrobotnych do zakładania własnych firm i tworzenia miejsc pracy.
8.III w budynku CKU przy ul. Łobzowskiej 20 odbyło się uroczyste otwarcie pracowni symulacyjnej. Obecni byli liczni goście: przedstawiciele MEN, przdstawiciele Kuratorium w Krakowie – pan kurator J. Lackowski, pan wizytator J. Niedzielski, dyrektorzy CKU Polski Południowej oraz Dyrekcja i pracownicy naszej szkoły.
1999r
Powstał Szkolny Ośrodek Doradztwa Zawodowego.
W ramach działalności Ośrodka Doradztwa Zawodowego słuchacze naszej szkoły uzyskują rzetelną informację i pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej, rynku pracy, trendów rozwojowych w Polsce i w świecie, zawodów i zatrudnienia. Słuchacze otrzymują indywidualne porady edukacyjne i zawodowe: gdzie szukać pracy, w jaki sposób rozwiązywać konflikty w pracy, pisać podania, kwestionariusze i inne dokumenty.
W roku 1999 dyrektor mgr Krystyna Łabędzka nawiązała współpracę ze szkołą w Geteborgu (Szwecja) i doprowadziła do wizyty nauczycieli z Geteborga w naszej szkole w dniach 20 -27 kwietnia 1999.
31.V odbył się kolejny koncert charytatywny, ale tym razem na rzecz Fundacji Przyjaciół Dzieci z Choroba Nowotworową ” Wyspy Szczęśliwe” działającą przy Klinice Hematologii Dziecięcej IPCM w Krakowie.
W dniach 19 – 26 września 1999 grupa nauczycieli naszej szkoły wraz z Dyrektor mgr Krystyną Łabędzką udała się na rewizytę do Geteborga.
200r
W 2000 roku z inicjatywy dyrektor mgr Krystyny Łabędzkiej nasza szkoła nawiązała współpracę ze szkołami z Niemiec (Hamburg) i Danii (Slagelse) w ramach programu Sokrates – Comenius Akcja 1. Program Sokrates i jego komponent Comenius Akcja 1 mają na celu rozwój współpracy ze szkołami partnerskimi z innych państw europejskich oraz realizację wspólnych ciekawych projektów edukacyjnych.
2001r
W lutym powstała Szkolna gazetka „Słówko”. W redagowaniu jej bierze czynny udział kilka osób. Gazetka wydawana jest regularnie – raz w miesiącu, obecnie w formie internetowej.
W styczniu 2001 koordynatorem programu Comenius została mgr Katarzyna Sendeckij. 26 II 2001 odbyło się drugie spotkanie nauczycieli i koordynatorów biorących udział w projekcie – tym razem w CKU w Krakowie. Uczestniczyli w nim nauczyciele ze szkół w Hamburgu i Slagelse oraz oczywiście naszej szkoły.
30 IV 2001 odbyło się trzecie spotkanie nauczycieli i koordynatorów wszystkich trzech szkół biorących udział w projekcie – w Slagelse (Dania). Po zakończeniu projektu nadal trwa współpraca i wymiana słuchaczy z partnerską szkołą Hansa – Kolleg w Hamburgu.
28.III odbył się koncert charytatywny połączony z aukcją prac naszych słuchaczy oraz sprzedażą serduszek na rzecz Fundacji Przyjaciół Dzieci z Choroba Nowotworową ” Wyspy Szczęśliwe” działającą przy Klinice Hematologii Dziecięcej IPCM w Krakowie. Na ten sam cel słuchacze oddali honorowo krew. Koncert zorganizowała mgr Agnieszka Grządziel i Samorząd Słuchaczy.
W okresie od 1.IX do 30. XI zostaje przeprowadzona adaptacja i modernizacja do celów dydaktycznych budynku WODZ na os. Szkolnym.
1.XII – przeniesie siedziby Centrum Kształcenia Ustawicznego z ul. Łobzowskiej na os. Szkolne. Budynek obecnej szkoły jest imponujący, posiada piękne sale dydaktyczne, gabinety i pracownie komputerowe.
2002r
4 .III odbyła się uroczystość poświęcenia naszej szkoły i krzyży, które słuchacze zawiesili w pracowniach. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. wiceprezydent Miasta Krakowa Teresa Starmach oraz dyrektorzy wszystkich CKU w Polsce.
16 V Gazetka szkolna „Słówko” wzięło udział w ogólnopolskim przeglądzie gazetek szkolnych organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie.
2003r
Kuratorium Oświaty w Krakowie powołało Państwową Komisję Egzaminacyjną do przeprowadzania egzaminów na tytuły kwalifikacyjne: wykwalifikowany robotnik lub mistrz w zawodzie pszczelarz.
W kwietniu 2003 roku zarejestrowano firmę symulacyjną – Przedsiębiorstwo Turystyczno – Handlowe „Cekuś” Sp. z o.o, które działało do 2011 roku.
1.X Dyrektor CKU powołuje Ośrodek Kariery Zawodowej.
Udostępniona została pracownia komputerowa dla wszystkich naszych słuchaczy czynna od poniedziałku do piątku godzinach 16.30 – 19.30. Dzięki takiej możliwości nasi słuchacze mogą bez żadnych przeszkód zdobywać informacje, przetwarzać je i lepiej przygotowywać się do zajęć.
W grudniu Centrum Kształcenia Ustawicznego przeprowadziło szkolenia pt. ” Doskonalenie jakości kształcenia osób dorosłych w formach szkolnych i poza szkolnych” w ramach Grantu Małopolskiego Kuratora Oświaty.
2004r
28.I rozpoczyna się proces wdrażania Systemu Zapewnienia Jakości ISO 9001:2000. Pełnomocnikiem ds. ISO 9001:2000 został mgr inż. Jacek Sitko.
7.V w związku z wdrażaniem w CKU Systemu Zarządzania Jakością opartego na normie DIN EN ISO 9001:2000 Dyrektor wprowadza Księgę Jakości oraz związane z nią procedury.
31.V Dyrektor Centrum wprowadza w struktury organizacyjne CKU system Zarządzania Jakością zgodny z normami DIN EN ISO 9001:2000.
W dniach17.VI – 18. VI odbył się audyt zewnętrzny certyfikujący przez firmę CERTQUA.
12.VII Przyznanie certyfikatu DIN EN ISO 9001:2000.
We wrześniu CKU przeprowadziło kurs „Specyfika nauczania dorosłych” dla nauczycieli oraz dyrektorów CKU i CKP.
CKU na zlecenie MEN rozpoczyna prowadzenie kursów języka polskiego i adaptacyjnych dla repatriantów. Szkoła organizuje te kursy przez kilka kolejnych lat.
W październiku CKU przeprowadziło szkolenia dla kadry kierowniczej i nauczycieli w ramach Grantu Małopolskiego Kuratora Oświaty z następujących tematów: „Planowanie i organizacja pracy szkoły”, „Przygotowanie do pracy młodego nauczyciela”, „Organizacja pracy dyrektora szkoły”.
2005r
21XII miała miejsce uroczystość nadania imienia Centrum Kształcenia Ustawicznego i poświęcenia Sztandaru Szkoły. Patronem szkoły został Jan Matejko.
2012r
Od 1 września, na podstawie zmian w Ustawie o Systemie Oświaty, zlikwidowano Zasadniczą Szkołę Zawodową dla Dorosłych oraz Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące. Powołano natomiast Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe w zawodach : kucharz, florysta, technik organizacji usług gastronomicznych, technik organizacji reklamy
2013r
18.04.2013 w związku ze zmianą instytucji certyfikującej – ISOCERT- przyznano CKU certyfikat PN EN ISO 9001:2009
2014r
W grudniu rozpoczyna się realizacja kursu kwalifikacyjnego w zawodzie kucharz, w ramach programu Leonardo Da Vinci „Hospitality Counts” Uczenie się przez całe życie, finansowanego ze środków unijnych. Uroczyste zakończenie kursu połączone z międzynarodową konferencją partnerów odbyło się w CKU 23.04.2015r.
2019r
We wrześniu 2019 r. Centrum Kształcenia Ustawicznego zmieniło nazwę na Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
Do Tradycji Naszego Centrum należą
- Uroczysta inauguracja roku szkolnego.
- Organizacja akcji charytatywnych:
- Mikołajki dla dzieci z krakowskich Domów Dziecka – „I ty możesz zostać Świętym Mikołajem”
- „Szlachetna paczka”- pomoc materialna dla rodzin wielodzietnych
- „Miód i witaminy”
- „Gwiazdka dla zwierząt”- pomoc na rzecz zwierząt przebywających w schroniskach
- Udział w ogólnopolskich akcjach takich jak „ Sprzątanie świata”
- Organizacja „Dni otwartych” szkoły
- Udział w targach edukacyjnych organizowanych w Krakowie
- Organizacja wycieczek zawodowych, turystycznych, krajowych i zagranicznych
- Organizacja wyjść do kin, teatrów, muzeów, na wystawy
- Organizacja różnego rodzaju konkursów dla słuchaczy
- Spotkania pracowników i emerytów szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.
We wszystkich wydarzeniach i uroczystościach odbywających się w Centrum Kształcenia Ustawicznego bardzo aktywnie biorą udział, pomagają przy ich realizacji osoby z Samorządu Słuchaczy wraz z opiekunem.
DYREKTORZY CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO OD 1979 ROKU
mgr inż. Edward Rys 1.IX.1979 – 31.VIII.1989. |
mgr Beata Biedrzycka – p. o 15.IV.1991- 30.VI.1991 |
mgr inż. Aleksandra Bociańska 1.IX.1989 – 13 .IV.1991. | mgr inż. Aleksander Siwek 1.VII.1991 – 31.VIII.1996 |
mgr Krystyna Łabędzka 1.IX.1996 – 31.VIII.2021 |
mgr Zofia Prażuch 1.IX.2021 – do chwili obecnej |
V- CE DYREKTORZY CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO OD 1979 ROKU
mgr inż. Aleksandra Bociańska 1.IX.1980 -31.VIII.1989 |
mgr Teresa Zaleska 1.IX.1982 – 1.III.1987 |
mgr Janusz Kogut 1.IX.1989 – 31.VIII.1993 |
mgr Beata Biedrzycka 2.III.1987 – 31.VIII.1996 |
mgr Kazimiera Bobowska 1.IX.1993 – 31.VIII.1996 |
inż. Kazimierz Rys od 1.IX.1996 – do 31.XII.2004 |
mgr inż. Antoni Warczewski 1.IX.1996 – 31.VIII. 2000 |
mgr Katarzyna Sendeckij 24.I.2005 – do chwili obecnej |
mgr Barbara Dziewiątka od 1.IX.2000 – 31.VIII.2008 | mgr inż. Teresa Piotrkowska 31.VIII.2008 – 31.VIII.2019 r. |
mgr Agata Mordarska od 1.IX.2019 – do chwili obecnej |
KIEROWNICY OŚRODKA DOKSZTAŁCANIA I DOSKONALENIA ZAWODOWEGO
mgr inż. Krzysztof Biedrzycki 1.IX.1990 – 31.VIII.1993 | mgr inż. Krzysztof Stuczyński 1.IX.1996 – 31.VIII.2008 |
mgr Bogusław Katarzyński 31.VIII.2008 – 31.VIII.2016 r. | mgr inż. Jacek Sitko ; 1.IX.2020 – 31.VIII.2019 r. |
mgr Jan Nowak 1.IX.2019 – 31.VIII.2020 | mgr Danuta Włochowska-Górka; 1.IX.2020 – 31.VIII.2021 |
mgr Zofia Pacult 1.IX.2021 – do chwili obecnej | ; |