W dniach od 12.02.2024 r. do 16.02.2024 r. czternastu nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego nr 5 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Krakowie wzięło udział w tygodniowym kursie ‘Digital tools for teachers’ zorganizowanym przez instytucję edukacyjną IN.F.O.L Innovazione Formazione Orientamento e Lavoro w Rzymie we Włoszech w ramach projektu nr 2023-1-PL01-KA122-ADU-000131688 „Kompetentni i kreatywni na miarę XXI wieku”, Programu Unii Europejskiej Erasmus+.
Kurs ‘Digital tools for teachers’ obejmował zajęcia w siedzibie organizatora kursu – instytucji edukacyjnej IN.F.O.L. Zajęcia w formie prezentacji oraz warsztatów miały na celu zaznajomienie
z cyfrowymi narzędziami używanymi w nauczaniu oraz platformami edukacyjnymi umożliwiającymi przygotowanie i udostępnianie materiałów edukacyjnych, takich jak Moodle, h5p, ed.ted, thinglink. Ponadto, kurs obejmował takie zagadnienia jak ChatGtp i AI dla nauczycieli: sztuczna inteligencja w szkołach i edukacji, nowe narzędzia AI w nauczaniu, maksymalne wykorzystanie Nowych Technologii,aplikacji mediów społecznościowych w klasie, zapoznanie się z najlepszymi aplikacjami oraz narzędziami do e-learningu i nauczania na odległość. Uczestnicy poznali również system edukacji we Włoszech, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji dorosłych, organizacji, metodyki i innowacyjnych praktyk nauczania z wykorzystaniem nowych technologii w tym kraju oraz europejskich strategii i najlepszych praktyk w kształceniu z użyciem nowych technologii. Językiem wykładowym kursu był język angielski.
Ponadto, nauczyciele poznali historię, kulturę i zabytki Rzymu podczas zwiedzania miasta z wykładowcą z instytucji IN.F.O.L oraz w wolnym czasie, w godzinach popołudniowych, po zakończeniu zajęć.
Kurs w Rzymie miał na celu podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli o nowe, innowacyjne metody nauczania z wykorzystaniem Internetu i technologii cyfrowych oraz przybliżyć system edukacji osób dorosłych we Włoszech oraz w innych krajach Unii Europejskiej. Dodatkowo, uczestnicy rozwijali kompetencje językowe, ponieważ językiem wykładowym kursu był język angielski. Otrzymali certyfikaty wydane przez instytucję edukacyjną IN.F.O.L.
Nauczyciele wykorzystują zdobytą wiedzę, zarówno dotyczącą nauczania z wykorzystaniem technologii cyfrowych, jaki i historii i kultury Rzymu w codziennej pracy dydaktycznej ze słuchaczami CKZiU.
Dofinansowanie projektu z UE: 57 720,00 Euro