„Kompetentni i kreatywni na miarę XXI wieku”. Program Unii Europejskiej Erasmus+.

‘Education isn’t something you can finish.’ – Isaac Asimov

Uczestnicy kursu językowego pogłębiali i rozwijali słownictwo związane z różnymi dziedzinami codziennego życia, takimi jak przedstawianie się, szkoła, podróżowanie, kultura, czas wolny i hobby, sprawy bieżące, jedzenie i zakupy, etyka, środowisko, stereotypy. Poprawili swoje umiejętności gramatyczne, słuchania ze zrozumieniem oraz mówienia. Przełamali barierę językową w posługiwaniu się językiem angielskim poprzez kontakt z żywym językiem w typowych sytuacjach komunikacyjnych na zajęciach oraz w czasie wolnym. Kurs metodyczny umożliwił podniesienie kompetencji zawodowych związanych z nauczaniem języka angielskiego za pomocą narzędzi cyfrowych i Internetowych. Obejmował praktyczne metody i techniki motywowania ucznia, komunikację za pomocą komputera, projektowanie bloga, webquesta oraz strony internetowej, nauczania słownictwa i płynności wypowiedzi z użyciem piosenek, videoclipów, podcastów, kreskówek, użycie concordances, online dictionaries i visual thesaurus w nauczaniu. W programie kursu było też wykorzystanie WIKIs i narzędzi internetowych, takich jak Designing Crosswords, Quizzes, Storybird, Mind Maps, Word Clouds, Online Interactive Maze. Uczestnicy obu kursów zaznajomili się również z systemem edukacyjnym obowiązującym w Portugalii i na Malcie, otrzymali certyfikaty ukończenia kursu językowego oraz metodycznego wydane przez szkołę Learning Together oraz St. Julian’s Executive Training Institute.

Szkoły językowe zapewniły też wycieczki kulturoznawcze w Porto oraz do stolicy Malty Valletty i do Mdiny, co umożliwiło poznanie historii, kultury i zabytków Porto i Malty. Uczestnicy poznali życie codzienne Porto i Malty, pogłębili kompetencje międzykulturowe: otwartości, akceptacji i tolerancji. Zwiększyła się ich motywacja do nauki języków obcych, rozwoju zawodowego i osobistego. W czasie wolnym od zajęć nauczyciele zwiedzili najciekawsze zabytki w Porto, m.in., Most Ludwika, Plac Ribeira, dworzec Sao Bento, stadion i muzeum FC Porto, Pałac Giełdy, wieża i kościół Kleryków, kościół św. Franciszka z Asyżu, Muzeum Sztuki Współczesnej Serralves, Katedra Se, Księgarnia Lello. Uczestnicy kursu poznali również kilka miast w pobliżu Porto, m. in. Bragę, Vila Nova de Gaia, Fatimę, Aveiro oraz odbyli rejs doliną rzeki Douro.

Nauczyciele uczestniczący w kursach wykorzystują zdobyte umiejętności do nawiązywania współpracy z innymi instytucjami kształcenia dorosłych za granicą, przygotowywania kolejnych projektów, korzystania z platform i publikacji w języku angielskim, używania Internetu, nowych technologii i narzędzi cyfrowych do codziennej pracy dydaktycznej, opracowania nowych materiałów edukacyjnych, a następnie dzielenie się zdobytą wiedzą, umiejętnościami i pomysłami z innymi nauczycielami zarówno w szkole w ramach Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli, jak też regionu czy za granicą (np. na platformie eTwinning, epale). Nauczyciele języka angielskiego zorganizowali warsztaty metodyczne dla nauczycieli języków obcych.